DOCOMOMO register: Slovensko
Združenie pre urbanizmus a územné plánovanie (ZUUPS) pri Spolku architektov Slovenska
Jozef Ciller: Podarí sa nám zachytiť štvrtú vlnu?
Neschopnosť skutočného vnútorného uchopenia samých seba ma prenasleduje neustále – určite tu funguje strata kontinuity so svetom za hranicami a potlačenie aspektov dizajnu za socializmu. Verím, že nové možnosti dizajnu – domáceho i zahraničného – začínajú túto našu osobnú i rodinnú retardáciu prekonávať.
Martin Zaiček: Opustená (re)kreácia
Liečebný dom Machnáč a kúpalisko Zelená žaba sú vrcholnými predstaviteľmi architektúry prvej Československej republiky. Toto dedičstvo je však dnes v stave, ktorý ich hodnoty navždy vymazáva z hmotných dejín. Projekt Opustená (re)kreácia tieto hodnoty odkrýva a sprostredkúva miestnej verejnosti, ako nevyhnutný predpoklad ich možnej záchrany.
Katarína Andrášiová: Konček Skoček Titl
Ferdinand Konček, Iľja Skoček a Ľubomír Titl pracovali v dlhoročnom tvorivom partnerstve vychádzajúcom z ich výnimočného osobného i pracovného priateľstva a porozumenia. Spájal ich humanistický postoj k svetu, tvorivé uplatnenie tradície funkcionalizmu i spoločné umelecké cítenie.
toito architekti: Domy sú o ľuďoch - dotvárať by si ich mali sami
V roku 2010 založili Ivan Príkopský, Tomáš Szőke a Katarína Beladičová spoločný ateliér toito architekti. V súčasnosti pracujú hlavne na malých mierkach, ktoré im umožňujú osobný kontakt s klientmi. Vďaka intenzívnej spolupráci s klientmi vytvárajú nápadité riešenia, ktoré reflektujú potreby a túžby budúcich užívateľov.
oximoron - Martin Šichman a Boris Meluš: Pasívny drevoslamený dom na severnom svahu
Výnimočný dom, situovaný na okraji lesa, dokáže napriek nepriaznivej orientácii pozemku poskytnúť pasívny štandard. Tvarovo zaujímavé riešenie vychádza z potreby skĺbiť všetky funkčné a technologické parametre a zároveň prináša svojskú estetiku. Drevoslamený dom - súčasný, atraktívny a zároveň ekologický.
Rea Dilhoffová: ARCHTRIP 2012
Poznávací zájazd bol pre študentov architektúry jedinečnou príležitosťou vzhliadnuť na vlastné oči stavby, ktoré mnohé poznali z prednášok. Päť dní na začiatku októbra minulého roka zaplnil bohatý program, ktorý zahŕňal cestu po celkovo piatich európskych krajinách.
Tlačenú verziu časopisu Fórum architektúry zakúpite v predajni Artbooks na Fakulte architektúry STU v Bratislave. Časopis vo formáte pdf nájdete v prílohe.